clutter master - en to ru translation catalogue (673 entries)

en: %s compilation failed: %s
ru: Сбой при компиляции %s: %s

en: A list of style attributes to apply to the contents of the actor
ru: Список стилевых атрибутов, применяемых к содержимому актору

en: Accept Focus
ru: Принимать фокус

en: Actions
ru: Действия

en: Activatable
ru: Активация

en: Actor
ru: Актор

en: Add an effect to be applied on the actor
ru: Добавить эффект, применяемый эффект к актору

en: Adds a constraint to the actor
ru: Добавляет актору ограничители

en: Adds an action to the actor
ru: Добавляет актору действие

en: Align Axis
ru: Ось выравнивания

en: Alignment of the actor's content
ru: Выравнивание содержимого актора

en: Allocate extra space for the child
ru: Занимать дополнительное место для дочернего элемента

en: Allocate extra space for the child in horizontal axis
ru: Выделить дополнительное место по горизонтали для дочернего элемента

en: Allocate extra space for the child in vertical axis
ru: Выделить дополнительное место по вертикали для дочернего элемента

en: Allocation
ru: Размещение

en: Alpha
ru: Альфа-функция

en: Alpha Object to drive the behaviour
ru: Объект альфа-функции для управления поведением

en: Alpha value
ru: Значение альфа-функции

en: Alpha value as computed by the alpha
ru: Значение, вычисленное альфа-функцией

en: Anchor Gravity
ru: Притяжение привязки

en: Anchor X
ru: Привязка по оси X

en: Anchor Y
ru: Привязка по оси Y

en: Angle Begin
ru: Начальный угол

en: Angle End
ru: Конечный угол

en: Angle x tilt
ru: Угол наклона вокруг оси X

en: Angle y tilt
ru: Угол наклона вокруг оси Y

en: Angle z tilt
ru: Угол наклона вокруг оси Z

en: Animatable
ru: Анимационный

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Audio Volume
ru: Громкость звука

en: Auto Resize
ru: Автоматически изменять размер

en: Auto Reverse
ru: Автоматический переворот

en: Auto sync size of actor to underlying pixbuf dimensions
ru: Автоматически синхронизировать размер актора под расположенный за ним пиксельный буфер

en: Automatic Updates
ru: Автоматические обновления

en: Axis
ru: Ось

en: Axis of rotation
ru: Ось вращения

en: Back Material
ru: Материал заднего плана

en: Backend
ru: Драйвер

en: Background Color Set
ru: Цвет фона

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Border Color
ru: Цвет рамки

en: Border Width
ru: Ширина рамки

en: Brightness
ru: Яркость

en: Buffer
ru: Буфер

en: Buffer Fill
ru: Заполнение буфера

en: Can Seek
ru: Можно перемещаться

en: Center
ru: Центр

en: Center X
ru: Центр по оси X

en: Center Y
ru: Центр по оси Y

en: Center Z
ru: Центр по оси Z

en: Center of ellipse
ru: Центр эллипса

en: Center point for rotation around the Z axis
ru: Центральная точка поворота вокруг оси Z

en: Child Transform
ru: Дочернее преобразование

en: Child Transform Set
ru: Установить дочернее преобразование

en: Children transformation matrix
ru: Матрица дочернего преобразования

en: Clip
ru: Кадрирование

en: Clip Rectangle
ru: Прямоугольник кадрирования

en: Clip to Allocation
ru: Кадрировать по размещению

en: Clutter Options
ru: Параметры Clutter

en: Clutter debugging flags to set
ru: Установить отладочные флаги Clutter

en: Clutter debugging flags to unset
ru: Сбросить отладочные флаги Clutter

en: Cogl Material
ru: Материал Cogl

en: Cogl Texture
ru: Текстура Cogl

en: Color
ru: Цвет

en: Color Set
ru: Цвет

en: Color of the font used by the text
ru: Цвет шрифта, используемого для текста

en: Column Homogeneous
ru: Однородные столбцы

en: Column Number
ru: Номер столбца

en: Column Spacing
ru: Расстояние между столбцами

en: Column Span
ru: Диапазон столбцов

en: Column spacing
ru: Расстояние между столбцами

en: Compiled
ru: Скомпилированный

en: Constrains the dragging to a rectangle
ru: Ограничить перетаскивание прямоугольником

en: Constraints
ru: Ограничители

en: Constraints the dragging to an axis
ru: Ограничивает перетаскивание по оси

en: Constraints the panning to an axis
ru: Привязать панорамирование к оси

en: Constraints the zoom to an axis
ru: Привязать масштабирование к оси

en: Container
ru: Контейнер

en: Content
ru: Содержимое

en: Content Box
ru: Контейнер содержимого

en: Content Gravity
ru: Притяжение содержимого

en: Content Repeat
ru: Повторение содержимого

en: Contrast
ru: Контрастность

en: Control how line-wrapping is done
ru: Управление переносом строк

en: Coordinate
ru: Координата

en: Could not find a suitable CoglWinsys for a GdkDisplay of type %s
ru: Не удалось найти подходящий CoglWinsys для GdkDisplay типа %s

en: Could not initialize Gdk
ru: Не удалось инициализировать Gdk

en: Current progress of the playback
ru: Текущий ход воспроизведения

en: Currently set state, (transition to this state might not be complete)
ru: Текущее установленное состояние (переход к этому состоянию может быть неплоным)

en: Cursor Color
ru: Цвет курсора

en: Cursor Color Set
ru: Цвет курсора

en: Cursor Position
ru: Положение курсора

en: Cursor Size
ru: Размер курсора

en: Cursor Visible
ru: Видимый курсор

en: Deceleration
ru: Торможение

en: Decode image data files inside a thread to reduce blocking when loading images from disk
ru: Декодировать данные файлов в потоке, чтобы сократить блокирование при загрузке изображения с диска

en: Default frame rate
ru: Частота смены кадров по умолчанию

en: Default horizontal alignment for the actors inside the layout manager
ru: Горизонтальное выравнивание по умолчанию для акторов внутри менеджера компоновки

en: Default transition duration
ru: Продолжительность перехода по умолчанию

en: Default vertical alignment for the actors inside the layout manager
ru: Вертикальное выравнивание по умолчанию для акторов внутри менеджера компоновки

en: Delay
ru: Задержка

en: Delay before start
ru: Задержка перед запуском

en: Delegate object for painting the actor's content
ru: Делегировать объект для отрисовки содержимого актора

en: Depth
ru: Глубина

en: Destroyed
ru: Уничтожено

en: Detach the transition when completed
ru: Отсоединить переход после завершения

en: Device Manager
ru: Диспетчер устройств

en: Device Mode
ru: Режим устройства

en: Device Type
ru: Тип устройства

en: Direction
ru: Направление

en: Direction for the text
ru: Направление текста

en: Direction of rotation
ru: Направление вращения

en: Direction of the text
ru: Направление текста

en: Direction of the timeline
ru: Направление временной шкалы

en: Disable Slicing
ru: Отключить расщепление

en: Disable XInput support
ru: Отключить поддержку XInput

en: Disable mipmapping on text
ru: Отключить MIP-текстурирование текста

en: Double Click Distance
ru: Интервал двойного щелчка

en: Double Click Time
ru: Время двойного щелчка

en: Drag Area
ru: Область перетаскивания

en: Drag Area Set
ru: Установить область перетаскивания

en: Drag Axis
ru: Ось перетаскивания

en: Drag Handle
ru: Область захвата

en: Drag Threshold
ru: Порог перетаскивания

en: Duration
ru: Длительность

en: Duration of the animation, in milliseconds
ru: Длительность анимации, в миллисекундах

en: Duration of the timeline in milliseconds
ru: Длина временной шкалы в миллисекундах

en: Easing Duration
ru: Продолжительность анимации

en: Easing Mode
ru: Режим анимации

en: Editable
ru: Редактирование

en: Effect
ru: Эффект

en: Ellipsize
ru: Усечь

en: Enable accessibility
ru: Включить специальные возможности

en: Enabled
ru: Включён

en: End Angle
ru: Конечный угол

en: End Depth
ru: Конечная глубина

en: Expand
ru: Растягивать

en: Extra space at the bottom
ru: Дополнительное место снизу

en: Extra space at the left
ru: Дополнительное место слева

en: Extra space at the right
ru: Дополнительное место справа

en: Extra space at the top
ru: Дополнительное место сверху

en: Factor
ru: Коэффициент

en: Factor applied to the momentum when starting the interpolated phase
ru: Коэффициент, применяемый в момент запуска этапа интерполяции

en: Failed to load the image data
ru: Сбой при загрузке данных изображения

en: Filename
ru: Имя файла

en: Filename Set
ru: Имя файла

en: Filter Quality
ru: Качество фильтра

en: Final Value
ru: Конечное значение

en: Final angle
ru: Конечный угол

en: Final depth to apply
ru: Конечная глубина

en: Final opacity level
ru: Конечный уровень непрозрачности

en: Final scale on the X axis
ru: Конечный масштаб по оси X

en: Final scale on the Y axis
ru: Конечный масштаб по оси Y

en: Final value of the interval
ru: Конечное значение интервала

en: First Child
ru: Первый потомок

en: Fixed X
ru: Фиксировано по оси X

en: Fixed Y
ru: Фиксировано по оси Y

en: Fixed position set
ru: Фиксированное положение

en: Flags controlling when to flatten the actor into a single image
ru: Флаги, контролирующие перевод актора в одиночное изображение

en: Fog
ru: Туман

en: Font Antialias
ru: Сглаживание шрифта

en: Font Color
ru: Цвет шрифта

en: Font DPI
ru: Разрешение шрифта

en: Font Description
ru: Описание шрифта

en: Font Hint Style
ru: Стиль хинтинга шрифта

en: Font Hinting
ru: Хинтинг шрифта

en: Font Name
ru: Название шрифта

en: Font Subpixel Order
ru: Порядок субпиксельной обработки

en: Fontconfig configuration timestamp
ru: Метка времени настройки шрифта

en: Forced X position of the actor
ru: Принудительное положение размещения актора по оси X

en: Forced Y position of the actor
ru: Принудительное положение размещения актора по оси Y

en: Forced minimum height request for the actor
ru: Запрос принудительной минимальной высоты актора

en: Forced minimum width request for the actor
ru: Запрос принудительной минимальной ширины актора

en: Forced natural height request for the actor
ru: Запрос принудительной естественной высоты актора

en: Forced natural width request for the actor
ru: Запрос принудительной естественной ширины актора

en: Forces the underlying texture to be singular and not made of smaller space saving individual textures
ru: Запрещает разбиение текстуры на отдельные более мелкие текстуры

en: Fragment Source
ru: Источник фрагмента

en: Fragment shader
ru: Фрагментный шейдер

en: From Edge
ru: От края

en: Fullscreen Set
ru: На полный экран

en: Has Border
ru: Есть рамка

en: Has Clip
ru: Есть кадр

en: Has Cursor
ru: Есть курсор

en: Has Pointer
ru: Указатель

en: Height
ru: Высота

en: Height of ellipse
ru: Высота эллипса

en: Height of the actor
ru: Высота актора

en: Held
ru: Удержание

en: Homogeneous
ru: Однородный

en: Horizontal Alignment
ru: Горизонтальное выравнивание

en: Horizontal Drag Threshold
ru: Порог горизонтального перетаскивания

en: Horizontal Expand
ru: Горизонтальное растяжение

en: Horizontal Fill
ru: Горизонтальное заполнение

en: Horizontal Tiles
ru: Горизонтальные элементы

en: Horizontal alignment for the actor inside the layout manager
ru: Горизонтальное выравнивание актора внутри менеджера компоновки

en: Horizontal alignment of the actor within the cell
ru: Горизонтальное выравнивание актора вместе с ячейкой

en: Horizontal repeat
ru: Повторять по горизонтали

en: Horizontal scale center
ru: Центр масштабирования по горизонтали

en: How long to show the last input character in hidden entries
ru: Как долго показывать последний введённый символ в скрытых полях

en: How many times the timeline should repeat
ru: Сколько раз должна повторяться временная шкала

en: How the timeline should compute the progress
ru: Как временная шкала вычисляет выполнение

en: Id
ru: ID

en: If TRUE, the columns are all the same width
ru: Если установлено, то столбцы будут иметь одинаковую ширину

en: If TRUE, the rows are all the same height
ru: Если установлено, то строки будут иметь одинаковую высоту

en: If composite window redirects are set to Automatic (or Manual if false)
ru: Если перенаправления композитных окон установлены в автоматический режим (или в ручной, если не установлено)

en: If non-zero, use this character to display the actor's contents
ru: Использовать этот символ для отображения содержимого актора

en: If set, wrap the lines if the text becomes too wide
ru: Если установлено, то будет включён перенос текста

en: If the texture should be kept in sync with any pixmap changes.
ru: Если текстура должна синхронизироваться с любыми изменениями пиксельной карты.

en: If this is an override-redirect window
ru: Если является окном переопределения перенаправления

en: If window has been destroyed
ru: Если окно было разрушено

en: If window is mapped
ru: Если окно отображено (mapped)

en: Initial Value
ru: Исходное значение

en: Initial acceleration factor
ru: Исходный коэффициент ускорения

en: Initial angle
ru: Начальный угол

en: Initial depth to apply
ru: Начальная глубина

en: Initial opacity level
ru: Начальный уровень непрозрачности

en: Initial scale on the X axis
ru: Начальный масштаб по оси X

en: Initial scale on the Y axis
ru: Начальный масштаб по оси Y

en: Initial value of the interval
ru: Исходное значение интервала

en: Interpolate
ru: Интерполировать

en: Interval
ru: Интервал

en: Justify
ru: По ширине

en: Keep Aspect Ratio
ru: Сохранять соотношение сторон

en: Keep the aspect ratio of the texture when requesting the preferred width or height
ru: Сохранять соотношение сторон текстуры, при запросе предпочтительной ширины и высоты

en: Key Focus
ru: Клавишный фокус

en: Last Child
ru: Последний потомок

en: Layout Manager
ru: Менеджер компоновки

en: Left attachment
ru: Вложение слева

en: Length of the text currently in the buffer
ru: Длина текста, находящегося в буфере

en: Line Alignment
ru: Выравнивание строк

en: Line wrap
ru: Перенос строк

en: Line wrap mode
ru: Режим переноса строк

en: Load asynchronously
ru: Загружать асинхронно

en: Load data asynchronously
ru: Загружать данные асинхронно

en: Load files inside a thread to avoid blocking when loading images from disk
ru: Загружать файлы в потоке, чтобы избежать блокирования при загрузке изображений с диска

en: Long Press Duration
ru: Время длительного нажатия

en: Long Press Threshold
ru: Порог длительного нажатия

en: Loop
ru: Зациклить

en: Magnification Filter
ru: Увеличивающий фильтр

en: Make X calls synchronous
ru: Делать вызовы X синхронно

en: Make all warnings fatal
ru: Сделать все предупреждения фатальными

en: Manager
ru: Менеджер

en: Mapped
ru: Отображён

en: Margin Bottom
ru: Поле снизу

en: Margin Left
ru: Поле слева

en: Margin Right
ru: Поле справа

en: Margin Top
ru: Поле сверху

en: Max Length
ru: Макс. длина

en: Maximum Column Width
ru: Максимальная ширина столбца

en: Maximum Row Height
ru: Максимальная высота строки

en: Maximum height for each row
ru: Максимальная ширина для каждой строки

en: Maximum length
ru: Максимальная длина

en: Maximum length of the text inside the actor
ru: Максимальная длина текста внутри актора

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
ru: Максимальное количество символов для этого поля. Ноль, если максимум не указан.

en: Maximum waste area of a sliced texture
ru: Максимальная бесполезная область расщеплённой текстуры

en: Maximum width for each column
ru: Максимальная ширина для каждого столбца

en: Min Height
ru: Мин. высота

en: Min Width
ru: Мин. ширина

en: Minification Filter
ru: Уменьшающий фильтр

en: Minimum Column Width
ru: Минимальная ширина столбца

en: Minimum Row Height
ru: Минимальная высота строки

en: Minimum height for each row
ru: Минимальная ширина для каждой строки

en: Minimum height set
ru: Минимальная высота

en: Minimum width for each column
ru: Минимальная ширина для каждого столбца

en: Minimum width set
ru: Минимальная ширина

en: Mode
ru: Режим

en: Name
ru: Имя

en: Name of the actor
ru: Имя актора

en: Natural Height
ru: Естественная высота

en: Natural Width
ru: Естественная ширина

en: Natural height set
ru: Естественная высота

en: Natural width set
ru: Естественная ширина

en: No Clear Hint
ru: Не очищать

en: Number of Axes
ru: Количество осей

en: Number of touch points
ru: Количество точек касания

en: Number touch points
ru: Количество точек касания

en: Object
ru: Объект

en: Object to which the animation applies
ru: Объект, к которому применяется анимация

en: Offscreen
ru: За кадром

en: Offscreen redirect
ru: Закадровое перенаправление

en: Offset
ru: Отступ

en: Opacity
ru: Непрозрачность

en: Opacity End
ru: Конечная непрозрачность

en: Opacity Start
ru: Начальная непрозрачность

en: Opacity of an actor
ru: Непрозрачность актора

en: Orientation
ru: Ориентация

en: Pack Start
ru: Упаковывать с начала

en: Pan Axis
ru: Ось панорамирования

en: Password Character
ru: Парольный символ

en: Password Hint Time
ru: Время отображения пароля

en: Path
ru: Траектория

en: Perspective
ru: Перспектива

en: Perspective projection parameters
ru: Параметры проекции перспективы

en: Pick With Alpha
ru: Выбирать с прозрачностью

en: Pivot Point
ru: Точка вращения

en: Pivot Point Z
ru: Точка вращения Z

en: Pixel Format
ru: Пиксельный формат

en: Pixmap
ru: Пиксельная карта

en: Pixmap Depth
ru: Глубина пиксельной карты

en: Pixmap height
ru: Высота пиксельной карты

en: Pixmap width
ru: Ширина пиксельной карты

en: Playing
ru: Воспроизведение

en: Position
ru: Положение

en: Position on the Z axis
ru: Положение по оси Z

en: Pressed
ru: Актор нажат

en: Product ID
ru: ID продукта

en: Progress
ru: Ход воспроизведения

en: Progress Mode
ru: Режим выполнения

en: Progress mode
ru: Режим выполнения

en: Property Name
ru: Имя свойства

en: Rate at which the interpolated panning will decelerate in
ru: Скорость, к которой стремится интерполированное панорамирование

en: Reactive
ru: Реактивный

en: Realized
ru: Реализован

en: Remove on Complete
ru: Убрать после завершения

en: Rendering quality used when drawing the texture
ru: Качество отрисовки, используемое для рисования текстур

en: Repeat Count
ru: Количество повторов

en: Repeat the contents rather than scaling them horizontally
ru: Повторять содержимое вместо масштабирования по горизонтали

en: Repeat the contents rather than scaling them vertically
ru: Повторять содержимое вместо масштабирования по вертикали

en: Request Mode
ru: Режим запроса

en: Rotation Angle X
ru: Угол поворота на оси X

en: Rotation Angle Y
ru: Угол поворота на оси Y

en: Rotation Angle Z
ru: Угол поворота на оси Z

en: Rotation Center X
ru: Центр поворота на оси X

en: Rotation Center Y
ru: Центр поворота на оси Y

en: Rotation Center Z
ru: Центр поворота на оси Z

en: Rotation Center Z Gravity
ru: Притяжение центра поворота по оси Z

en: Row Homogeneous
ru: Однородные строки

en: Row Number
ru: Номер строки

en: Row Spacing
ru: Расстояние между строками

en: Row Span
ru: Диапазон строк

en: Row spacing
ru: Расстояние между строками

en: Scale Center X
ru: Центр масштабирования по оси X

en: Scale Center Y
ru: Центр масштабирования по оси Y

en: Scale Factor
ru: Коэффициент масштабирования

en: Scale Factor Set
ru: Коэффициент масштабирования установлен

en: Scale Gravity
ru: Притяжение масштабирования

en: Scale X
ru: Масштаб по оси X

en: Scale Y
ru: Масштаб по оси Y

en: Scale Z
ru: Масштаб по оси Z

en: Scale factor on the X axis
ru: Масштабный коэффициент по оси X

en: Scale factor on the Y axis
ru: Масштабный коэффициент по оси Y

en: Scale factor on the Z axis
ru: Масштабный коэффициент по оси Z

en: Scroll Mode
ru: Режим прокрутки

en: Selectable
ru: Выделение

en: Selected Text Color
ru: Цвет выделенного текста

en: Selected Text Color Set
ru: Цвет выделенного текста

en: Selection Color
ru: Цвет выделения

en: Selection Color Set
ru: Цвет выделения

en: Selection-bound
ru: Граница выделения

en: Sets the clip region to track the actor's allocation
ru: Устанавливает область кадрирования для слежения за размещением актора

en: Settings for the depth cueing
ru: Параметры эффекта тумана

en: Shader Type
ru: Тип шейдера

en: Shape actor with alpha channel when picking
ru: Выбирать актор вместе с каналом прозрачности

en: Should the timeline automatically restart
ru: Должна ли временная шкала автоматически перезапускаться

en: Show Clutter Options
ru: Показать параметры Clutter

en: Show frames per second
ru: Показывать частоту смены кадров

en: Show on set parent
ru: Показывать на установленном родителе

en: Single Line Mode
ru: Режим одиночной строки

en: Size
ru: Размер

en: Snap to grid
ru: Привязать к сетке

en: Source
ru: Источник

en: Source of fragment shader
ru: Источник фрагментного шейдера

en: Source of vertex shader
ru: Источник вершинного шейдера

en: Spacing
ru: Расстояние

en: Spacing between children
ru: Расстояние между дочерними элементами

en: Spacing between columns
ru: Расстояние между столбцами

en: Spacing between rows
ru: Расстояние между строками

en: Specifies the actor to be cloned
ru: Определяет актора для клонирования

en: Stage Title
ru: Заголовок сцены

en: Start Angle
ru: Начальный угол

en: Start Depth
ru: Начальная глубина

en: State
ru: Состояние

en: Subtitle Font Name
ru: Шрифт для субтитров

en: Subtitle URI
ru: URI субтитров

en: Surface
ru: Поверхность

en: Surface Height
ru: Высота поверхности

en: Surface Width
ru: Ширина поверхности

en: Surface height
ru: Высота поверхности

en: Surface width
ru: Ширина поверхности

en: Sync size of actor
ru: Синхронизировать размер актора

en: Text
ru: Текст

en: Text Direction
ru: Направление текста

en: Text length
ru: Длина текста

en: The Clutter backend
ru: Драйвер Clutter

en: The ClutterBackend of the device manager
ru: ClutterBackend диспетчера устройств

en: The ClutterPath object representing the path to animate along
ru: Объект ClutterPath, представляющий траекторию для анимации

en: The Cogl pixel format to use
ru: Используемый пиксельный формат Cogl

en: The X11 Pixmap to be bound
ru: Ограниченная пиксельная карта X11

en: The X11 Window to be bound
ru: Ограниченное окно X11

en: The actor attached to the meta
ru: Актор, прикреплённый к метаактору

en: The actor that is being dragged
ru: Перетаскиваемый актор

en: The actor wrapped by this data
ru: Актор, описанный этими данными

en: The actor's allocation
ru: Размещение актора

en: The actor's background color
ru: Цвет фона актора

en: The actor's first child
ru: Первый потомок актора

en: The actor's last child
ru: Последний потомок актора

en: The actor's position on the Z axis
ru: Положение актора по оси Z

en: The actor's request mode
ru: Режим запроса актора

en: The alignment factor, between 0.0 and 1.0
ru: Коэффициент выравнивания, между 0.0 и 1.0

en: The alignment of the actor on the X axis within its allocation
ru: Выравнивание актора по оси X вместе с его размещением

en: The alignment of the actor on the Y axis within its allocation
ru: Выравнивание актора по оси Y вместе с его размещением

en: The alpha used by the animation
ru: Альфа-функция, используемая анимацией

en: The amount of space between two consecutive columns
ru: Свободное место между двумя соседними столбцами

en: The amount of space between two consecutive rows
ru: Свободное место между двумя соседними строками

en: The anchor point as a ClutterGravity
ru: Точка привязки как ClutterGravity

en: The animatable object
ru: Анимационный объект

en: The axis to align the position to
ru: Выравнивать по оси

en: The backend instance
ru: Экземпляр драйвера

en: The backend of type '%s' does not support creating multiple stages
ru: Драйвер типа «%s» не поддерживает создание нескольких сцен

en: The background color of the box
ru: Цвет фона ящика

en: The bounding box of the actor's content
ru: Контейнер содержимого актора

en: The brightness change to apply
ru: Изменение яркости

en: The buffer for the text
ru: Буфер для текста

en: The center of scaling
ru: Центр масштабирования

en: The clip region for the actor
ru: Область кадирорования для актора

en: The color of the border of the rectangle
ru: Цвет рамки прямоугольника

en: The color of the rectangle
ru: Цвет прямоугольника

en: The color of the stage
ru: Цвет сцены

en: The column number to attach the left side of the child to
ru: Номер столбца, к которому нужно прикрепить левую границу дочернего виджета

en: The column the widget resides in
ru: Столбец, в котором находится виджет

en: The container that created this data
ru: Контейнер, создавший эти данные

en: The contents of the buffer
ru: Содержимое буфера

en: The contrast change to apply
ru: Изменение контрастности

en: The coordinate to bind
ru: Координата привязки

en: The currently key focused actor
ru: Актор, у которого в настоящий момент есть фокус

en: The cursor position
ru: Положение курсора

en: The cursor position of the other end of the selection
ru: Положение курсора другого конца выделения

en: The depth (in number of bits) of the pixmap bound to this texture
ru: Глубина (количество бит) пиксельной карты, ограниченная этой текстурой

en: The desaturation factor
ru: Коэффициент разбавления

en: The description of the default font, as one that could be parsed by Pango
ru: Описание шрифта по умолчанию, которое может разобрать Pango

en: The device manager instance
ru: Экземпляр диспетчера устройств

en: The distance between clicks necessary to detect a multiple click
ru: Интервал между щелчками, необходимый для обнаружения множественного щелчка

en: The distance the cursor should travel before starting to drag
ru: Расстояние, на которое нужно передвинуть курсор, чтобы начать перетаскивание

en: The duration of the animation
ru: Продолжительность анимации

en: The duration of the animations
ru: Продолжительность анимации

en: The duration of the stream, in seconds
ru: Продолжительность потока в секундах

en: The easing mode of the animations
ru: Режим анимации

en: The edge of the actor that should be snapped
ru: Край актора, который должен быть скреплён

en: The edge of the source that should be snapped
ru: Край источника, который должен быть скреплён

en: The fill level of the buffer
ru: Уровень заполнения буфера

en: The filter used when increasing the size of the content
ru: Фильтр, используемый для увеличения размеров содержимого

en: The filter used when reducing the size of the content
ru: Фильтр, используемый для уменьшения размеров содержимого

en: The font description to be used
ru: Описание используемого шрифта

en: The font to be used by the text
ru: Шрифт, используемый для текста

en: The font used to display subtitles
ru: Шрифт, используемый для субтитров

en: The height of the Cairo surface
ru: Высота поверхности Cairo

en: The height of the canvas
ru: Высота канвы

en: The height of the pixmap bound to this texture
ru: Высота пиксельной карты, ограниченная этой текстурой

en: The height of the underlying wayland surface
ru: Высота подложки wayland

en: The horizontal amount of pixels required to start dragging
ru: Количество пикселов по горизонтали для начала перетаскивания

en: The horizontal trigger distance used by the action
ru: Расстояние по горизонтали для срабатывания действия

en: The interval of values to transition
ru: Интервал значений для перехода

en: The manager that created this data
ru: Менеджер, создавший эти данные

en: The material to be used when painting the back of the actor
ru: Материал, используемый при отрисовке заднего плана актора

en: The maximum threshold before a long press is cancelled
ru: Максимальный порог перед отменой длительного нажатия

en: The minimum duration for a long press gesture to be recognized
ru: Минимальная продолжительность, необходимая для распознавания жеста длительного нажатия

en: The minimum duration of a long press to recognize the gesture
ru: Минимальное время длительного нажатия для распознавания жеста

en: The mode of the animation
ru: Режим анимации

en: The mode of the device
ru: Режим устройства

en: The name of the device
ru: Название устройства

en: The name of the meta
ru: Имя метаактора

en: The name of the property to animate
ru: Имя свойства для анимации

en: The number of axes on the device
ru: Количество осей в устройстве

en: The number of columns that a child spans
ru: Количество столбцов, занимаемых дочерним виджетом

en: The number of columns the widget should span
ru: Количество столбцов, занимаемых виджетом

en: The number of horizontal tiles
ru: Количество горизонтальных элементов

en: The number of rows that a child spans
ru: Количество строк, занимаемых дочерним виджетом

en: The number of rows the widget should span
ru: Количество строк, занимаемых виджетом

en: The number of vertical tiles
ru: Количество вертикальных элементов

en: The object controlling the layout of an actor's children
ru: Объект, управляющий размещением потомков актора

en: The offset along the path, between -1.0 and 2.0
ru: Смещение вдоль траектории, между -1.0 и 2.0

en: The offset in pixels to apply to the binding
ru: Отступ в пикселах для применения привязки

en: The offset in pixels to apply to the constraint
ru: Смещение в пикселах для применения к ограничению

en: The orientation of the layout
ru: Ориентация компоновки

en: The path of the currently parsed file
ru: Путь к текущему разбираемому файлу

en: The path of the file containing the image data
ru: Путь к файлу, содержащему данные изображения

en: The path used to constrain an actor
ru: Траектория используемая для ограничения актора

en: The point around which the scaling and rotation occur
ru: Точка, вокруг которой выполняется масштабирование и вращение

en: The position of the origin of the actor
ru: Исходное положение актора

en: The preferred alignment for the string, for multi-line text
ru: Предпочтительное выравнивание строки, многострочного текста

en: The preferred place to ellipsize the string
ru: Предпочтительное место для усечения строки

en: The repeat policy for the actor's content
ru: Политика повторения содержимого актора

en: The resolution of the font, in 1024 * dots/inch, or -1 to use the default
ru: Разрешение шрифта, в 1024 * точек/дюйм, или -1, чтобы использовать разрешение по умолчанию

en: The rotation angle on the X axis
ru: Угол поворота на оси X

en: The rotation angle on the Y axis
ru: Угол поворота на оси Y

en: The rotation angle on the Z axis
ru: Угол поворота на оси Z

en: The rotation center on the X axis
ru: Центр поворота на оси X

en: The rotation center on the Y axis
ru: Центр поворота на оси Y

en: The rotation center on the Z axis
ru: Центр поворота на оси Z

en: The row number to attach the top side of a child widget to
ru: Номер строки, к которой нужно прикрепить верхнюю границу дочернего виджета

en: The row the widget resides in
ru: Строка, в которой находится виджет

en: The scaling factor for the surface
ru: Коэффициент масштабирования для поверхности

en: The scaling factor to be applied to windows
ru: Коэффициент масштабирования, применяемый к окнам

en: The scrolling direction
ru: Направление прокрутки

en: The size of the actor
ru: Размер актора

en: The source of the alignment
ru: Источник выравнивания

en: The source of the binding
ru: Источник привязки

en: The source of the constraint
ru: Источник ограничения

en: The spacing between columns
ru: Расстояние между столбцами

en: The spacing between rows
ru: Расстояние между строками

en: The style of hinting (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)
ru: Стиль хинтинга (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)

en: The text to render
ru: Текст для отрисовки

en: The time between clicks necessary to detect a multiple click
ru: Время между щелчками, необходимое для обнаружения множественного щелчка

en: The timeline of the animation
ru: Временная шкала анимации

en: The timeline used by the animation
ru: Временная шкала, используемая для анимации

en: The tint to apply
ru: Применить окраску

en: The translation domain used to localize string
ru: Домен переводов, используемый для локализации строк

en: The trigger edge used by the action
ru: Граница срабатывания действия

en: The type of shader used
ru: Тип используемого шейдера

en: The type of subpixel antialiasing (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)
ru: Тип субпиксельного сглаживания (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)

en: The type of the device
ru: Тип устройства

en: The type of the values in the interval
ru: Тип значений в интервале

en: The underlying Cogl material handle used to draw this actor
ru: Дескриптор нижележащего материала Cogl, используемого для отрисовки этого актора

en: The underlying Cogl texture handle used to draw this actor
ru: Дескриптор нижележащей текстуры Cogl, используемой для отрисовки этого актора

en: The underlying wayland surface
ru: Подложка wayland

en: The unique name of the binding pool
ru: Уникальное имя пула привязки

en: The vertical amount of pixels required to start dragging
ru: Количество пикселов по вертикали для начала перетаскивания

en: The vertical trigger distance used by the action
ru: Расстояние по вертикали для срабатывания действия

en: The visible region of the actor
ru: Видимая область актора

en: The volume of the audio
ru: Громкость звука

en: The width of the Cairo surface
ru: Ширина поверхности Cairo

en: The width of the border of the rectangle
ru: Ширина рамки прямоугольника

en: The width of the canvas
ru: Ширина канвы

en: The width of the cursor, in pixels
ru: Ширина курсора в пикселах

en: The width of the pixmap bound to this texture
ru: Ширина пиксельной карты, ограниченная этой текстурой

en: The width of the underlying wayland surface
ru: Ширина подложки wayland

en: Threshold Trigger Edge
ru: Пороговая граница срабатывания

en: Threshold Trigger Horizontal Distance
ru: Пороговое расстояние по горизонтали для срабатывания

en: Threshold Trigger Vertical Distance
ru: Пороговое расстояние по вертикали для срабатывания

en: Tile Waste
ru: Остаток черепицы

en: Tilt of the ellipse around x axis
ru: Наклон эллипса вокруг оси X

en: Tilt of the ellipse around y axis
ru: Наклон эллипса вокруг оси Y

en: Tilt of the ellipse around z axis
ru: Наклон эллипса вокруг оси Z

en: Timeline
ru: Временная шкала

en: Timeline used by the alpha
ru: Временная шкала, используемая альфа-функцией

en: Timestamp of the current fontconfig configuration
ru: Метка времени текущей настройки fontconfig

en: Tint
ru: Окраска

en: Title
ru: Заголовок

en: To Edge
ru: К краю

en: Top attachment
ru: Вложение сверху

en: Transform
ru: Преобразование

en: Transform Set
ru: Установить преобразование

en: Transformation matrix
ru: Матрица преобразования

en: Translation Domain
ru: Домен переводов

en: Translation X
ru: Переход по X

en: Translation Y
ru: Переход по Y

en: Translation Z
ru: Переход по Z

en: Translation along the X axis
ru: Переход по оси X

en: Translation along the Y axis
ru: Переход по оси Y

en: Translation along the Z axis
ru: Переход по оси Z

en: URI of a media file
ru: URI медиа-файла

en: URI of a subtitle file
ru: URI файла с субтитрами

en: Unable to initialize the Clutter backend: no available drivers found.
ru: Не удалось инициализировать бэкенд Clutter: не найдено доступных драйверов.

en: Unable to load image data
ru: Не удалось загрузить данные изображения

en: Unique identifier of the device
ru: Уникальный идентификатор устройства

en: Use 'fuzzy' picking
ru: Использовать «нечёткий» отбор

en: Use Alpha
ru: Использовать полупрозрачность

en: Use Animations
ru: Использовать анимацию

en: Use Fog
ru: Использовать туман

en: Use markup
ru: Использовать разметку

en: User Resizable
ru: Пользователь может менять размер

en: Value Type
ru: Тип значения

en: Vendor ID
ru: ID поставщика

en: Vertex Source
ru: Источник вершины

en: Vertex shader
ru: Вершинный шейдер

en: Vertical
ru: Вертикальная

en: Vertical Alignment
ru: Вертикальное выравнивание

en: Vertical Drag Threshold
ru: Порог вертикального перетаскивания

en: Vertical Expand
ru: Вертикальное растяжение

en: Vertical Fill
ru: Вертикальное заполнение

en: Vertical Tiles
ru: Вертикальные элементы

en: Vertical alignment for the actor inside the layout manager
ru: Вертикальное выравнивание актора внутри менеджера компоновки

en: Vertical alignment of the actor within the cell
ru: Вертикальное выравнивание актора вместе с ячейкой

en: Vertical repeat
ru: Повторять по вертикали

en: Vertical scale center
ru: Центр масштабирования по вертикали

en: Visible
ru: Видимость

en: Whether each item should receive the same allocation
ru: Должен ли каждый элемент получать тоже самое размещение

en: Whether extra horizontal space should be assigned to the actor
ru: Нужна ли дополнительная область по горизонтали для актора

en: Whether extra vertical space should be assigned to the actor
ru: Нужна ли дополнительная область по вертикали для актора

en: Whether interpolated events emission is enabled.
ru: Включена ли отправка событий интерполяции.

en: Whether layout changes should be animated
ru: Анимировать ли изменения в компоновке

en: Whether or not the text includes Pango markup
ru: Включает ли текст разметку Pango

en: Whether pressing return causes the activate signal to be emitted
ru: Высылает ли нажатие return сигнал активации

en: Whether the :filename property is set
ru: Установлено ли свойство :filename

en: Whether the actor contains the pointer of an input device
ru: Содержит ли актор указатель устройства ввода

en: Whether the actor has a clip set
ru: Имеется ли у актора кадр

en: Whether the actor has been realized
ru: Нужно ли реализовывать актор

en: Whether the actor is playing
ru: Воспроизводится ли актор

en: Whether the actor is reactive to events
ru: Реагирует ли актор на события

en: Whether the actor is shown when parented
ru: Показывать ли актор при наличии у него родителя

en: Whether the actor is visible or not
ru: Является ли актор видимым

en: Whether the actor will be painted
ru: Будет ли отрисовываться актор

en: Whether the animation should loop
ru: Зациклить ли анимацию

en: Whether the background color is set
ru: Установлен ли цвет фона

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the horizontal axis
ru: Должен ли дочерний элемент получать приоритет, когда контейнер размещается в пустом пространстве по горизонтальной оси

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the vertical axis
ru: Должен ли дочерний элемент получать приоритет, когда контейнер размещается в пустом пространстве по вертикальной оси

en: Whether the child-transform property is set
ru: Установлено ли свойство дочернего преобразования

en: Whether the clickable has a grab
ru: Должен ли актор, реагирующий на щелчки мыши, захватывать курсор

en: Whether the clickable should be in pressed state
ru: Должен ли актор, реагирующий на щелчки мыши, быть в нажатом состоянии

en: Whether the current stream is seekable
ru: Можно ли перемещаться по текущему потоку

en: Whether the cursor color has been set
ru: Установлен ли цвет курсора

en: Whether the device has a cursor
ru: Есть ли у устройства курсор

en: Whether the device is enabled
ru: Включено ли устройство

en: Whether the direction should be reversed when reaching the end
ru: Менять ли направление на обратное при достижении конца

en: Whether the drag area is set
ru: Установлена ли область перетаскивания

en: Whether the input cursor is visible
ru: Является ли курсор ввода видимым

en: Whether the layout should be homogeneous, i.e. all children get the same size
ru: Должна ли компоновка быть однородной, т.е. все дочерние элементы имеют одинаковые размеры

en: Whether the layout should be vertical, rather than horizontal
ru: Приоритет вертикальной компоновки над горизонтальной

en: Whether the main stage is fullscreen
ru: Должна ли главная сцена занимать весь экран

en: Whether the main stage should be rendered offscreen
ru: Должна ли главная сцена отрисовываться за кадром

en: Whether the meta is enabled
ru: Включён ли метаактор

en: Whether the mouse pointer is visible on the main stage
ru: Виден ли указатель мыши на главной сцене

en: Whether the rectangle should have a border
ru: Есть ли у прямоугольника рамка

en: Whether the scale-factor property is set
ru: Установлено ли свойство scale-factor

en: Whether the selected text color has been set
ru: Установлен ли цвет для выделенного текста

en: Whether the selection color has been set
ru: Установлен ли цвет выделения

en: Whether the shader is compiled and linked
ru: Скомпилирован и скомпонован ли шейдер

en: Whether the shader is enabled
ru: Включён ли шейдер

en: Whether the stage is able to be resized via user interaction
ru: Может ли сцена изменять размер в зависимости от действий пользователя

en: Whether the stage should accept focus on show
ru: Должна ли сцена принимать фокус

en: Whether the stage should clear its contents
ru: Должно ли сцена очищать своё содержимое

en: Whether the surface should match the allocation
ru: Должна ли поверхность совпадать с размещением

en: Whether the text is editable
ru: Можно ли изменить текст

en: Whether the text is selectable
ru: Можно ли выделять текст

en: Whether the text should be a single line
ru: Должен ли текст записывать в одну строку

en: Whether the text should be justified
ru: Должен ли текст растягиваться по ширине

en: Whether the transform property is set
ru: Установлено ли свойство преобразования

en: Whether to enable depth cueing
ru: Включить ли эффект тумана

en: Whether to honour the alpha component of the stage color
ru: Учитывать ли альфа-слой цвета сцены

en: Whether to pack items at the start of the box
ru: Упаковывать ли элементы, начиная с начала контейнера

en: Whether to use antialiasing (1 to enable, 0 to disable, and -1 to use the default)
ru: Использовать ли сглаживание (1 — использовать; 0 — не использовать; -1 — использовать настройки по умолчанию)

en: Whether to use fixed positioning for the actor
ru: Использовать ли фиксированное позиционирование актора

en: Whether to use hinting (1 to enable, 0 to disable and -1 to use the default)
ru: Использовать ли хинтинг (1 — использовать; 0 — не использовать; -1 — использовать настройки по умолчанию)

en: Whether to use the min-height property
ru: Использовать ли свойство min-height

en: Whether to use the min-width property
ru: Использовать ли свойство min-width

en: Whether to use the natural-height property
ru: Использовать ли свойство natural-height

en: Whether to use the natural-width property
ru: Использовать ли свойство natural-width

en: Width
ru: Ширина

en: Width of the actor
ru: Ширина актора

en: Width of the ellipse
ru: Ширина эллипса

en: Window
ru: Окно

en: Window Mapped
ru: Отображённое (mapped) окно

en: Window Override Redirect
ru: Переопределять перенаправление окна

en: Window Redirect Automatic
ru: Автоматическое перенаправление окон

en: Window Scaling Factor
ru: Коэффициент масштабирования окон

en: Window X
ru: Окно по оси X

en: Window Y
ru: Окно по оси Y

en: X Alignment
ru: Выравнивание по X

en: X End Scale
ru: Конечный масштаб по оси X

en: X Expand
ru: Растяжение по X

en: X Start Scale
ru: Начальный масштаб по оси X

en: X coordinate
ru: Координата по оси X

en: X coordinate of the actor
ru: Координата актора по оси X

en: X coordinate of the anchor point
ru: Координата точки привязки по оси X

en: X coordinate of the center of rotation
ru: Координата центра вращения по оси X

en: X display to use
ru: Использовать дисплей X

en: X position of window on screen according to X11
ru: Положение окна на экране в соответствии с X11 по оси X

en: X screen to use
ru: Использовать экран X

en: Y Alignment
ru: Выравнивание по Y

en: Y End Scale
ru: Конечный масштаб по оси Y

en: Y Expand
ru: Растяжение по Y

en: Y Start Scale
ru: Начальный масштаб по оси Y

en: Y coordinate
ru: Координата по оси Y

en: Y coordinate of the actor
ru: Координата актора по оси Y

en: Y coordinate of the anchor point
ru: Координата точки привязки по оси Y

en: Y coordinate of the center of rotation
ru: Координата центра вращения по оси Y

en: Y position of window on screen according to X11
ru: Положение окна на экране в соответствии с X11 по оси Y

en: YUV textures are not supported
ru: Текстуры YUV не поддерживаются

en: YUV2 textures are not supported
ru: Текстуры YUV2 не поддерживаются

en: Z Position
ru: Положение по оси Z

en: Z component of the pivot point
ru: Компонента Z точки вращения

en: Z coordinate of the center of rotation
ru: Координата центра вращения по оси Z

en: Zoom Axis
ru: Ось масштабирования
